70'inde doğuran, ortalama 120 yıl yaşayan, kanser bilmeyen Hunza Türkleri...

Resim
70'inde doğuran ortalama 120 yıl yaşayan kanser bilmeyen Türkler Bu Türkler kansere yakalanmıyor 120 yıl yaşıyor sırrı ise…
Yukarıdaki satırlar dikkatinizi çekti mi?          Desenize, böyle bir giriş kimin dikkatini çekmez?
         Yukarıdaki satırlar benim yazdığımı düşünmüyorsunuz değil mi?
         Peş peşe soru cümlelerini sıralayıp sizi sabırsızlaştırdık mı?
         Merak etmeyin. Sabrın sonu selâmet derler ya… Şimdi yukarıdaki ilginç satırların devamı olan metinden alıntılar var sırada. Sırf sizlerin hatırı için yapıyorum bunu; yoksa önce gezimi anlatacaktım.
         Arada bir, geziye- tabii hayali geziye- çıktığımı biliyorsunuz. Bu günde gezdim… Aman aman gezin sende kalsın diyenler için kısa kesiyorum: Gezdim, gördüm, yazıyorum… Yanlış anlaşılmasın gezi izlenimlerimi ve gözlemleri değil; sadece ve sadece alıntıları:


Hunza Türkleri Hun Türklerinden geliyor. Pakistan ve Hindistan sınırında yaşayan bu insanların çok ilginç bir özelliği var.. Kadınlar 65-70 yaş arasında anne olabi…

Geleceğe YürümeliGeleceğe yürümek sahil yolunda yürümeye benzemez kuşkusuz.
Geçmişte ve bugünde yaşadıklarımızda fark edemediğimiz, göremediğimiz, ayrıntı kabul edip pas geçtiğimiz bir şeyler var mı?
***

         Paylaşmak niyetiyle bir yazı mı yazdık; hemen paylaşmalı. Ne olur ne olmaz. Örneğin bilgisayarınız çökebilir. Diyeceksiniz ki, ”Olumsuzlukları öngörüp yazınızı bir belleğe kaydetseniz…” Haklısınız tedbir alamadık. Ama bereket, bilgisayarcı birçok yazımı kurtardı. Aşağıdaki yazı da kurtarılanlar arasında. Dosyaları karıştırırken karşıma çıkan bu yazı düşündürdü beni: Acaba yayınlamış mıydım? Birçok blogda yazdığım için unutuyorum, karıştırıyorum. Her halde yayınlamadım. Yoksa, paylaşmaya değer bulmadığım için mi yayınlamadım?
Her yazı, okuyucuların zihninde değer kazanır. Bakın sözün gelişi ile vecize gibi bir cümle yazmış oldum: “Her yazı, okuyucuların zihninde değer kazanır.” Haksız mıyım yoksa?
         Bu yazının kaderinde de okunmak varmış. Ooo, yazının kaderi diyoruz. Anlaşılan bugün farklıyız. Desenize insan her an farklıdır.
         Farkı fark edenlere iyi okumalar:

         Geleceğe Yürümeli

         “Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur” sözünü duymuşunuzdur. Bu söz,  “Hep aynı şeyleri yapıp duruyor, çabaları verimli olmuyor, aynı şeyleri boyuna yineliyor” anlamında söylenir.

Çok çalışmasına karşın verimli ve yararlı olmuyor anlamında da söylenilen, kınama veya eleştiri için kullanılan  bu söz medrese eğitiminin olduğu yıllardan beri söylenip geliyor. Medrese eğitiminde gramerin (dilbilgisinin) ilk kademesine verilen ad “Bina”dır. Bu derste başarılı olunması ile bir üst kademeye (Emsileye) geçer. Ancak üst kademede hata yapılınca yeniden “Bina” okunmaya başlanır. İşte bu uygulamadan hareketle yukarıdaki söz yaygın olarak söylenir olmuştur.

Şimdilerde bir konunun sürekli yinelenmesine temcit pilavı diyorlar.

Bizim yaptığımız da böyle olmuyor mu? Hep aynı şeyleri dönüp dönüp yazıyoruz.

Beyinler yenilik istiyor, farklılık istiyor. Bu gerçeği bile bile güncele takılıyoruz. Güncel konulardan  ayrılmamayı herkese de tavsiye ediyoruz. Tabii, günceli göz ardı yapmayacağız; ama bileceğiz ki biz haber yazarı değiliz. Yine bileceğiz ki bizim yazımız sadece bugün, sadece bu yıl okunabilecek yazı değildir. Bizim yazımız geleceğe yürüyebilmeli.

Geleceğe yürümek sahil yolunda yürümeye benzemez kuşkusuz. Geçmişte ve bugünde yaşadıklarımızda fark edemediğimiz, göremediğimiz, ayrıntı kabul edip pas geçtiğimiz bir şeyler var mı? Yani arka planı göreceğiz. Bu gördüklerimizi zihnimizden tekrar tekrar geçireceğiz ve ilerisi için planlar yapacağız, tedbirler alacağız.

“-ceğiz, -çağız ile olsaydı, lâfla peynir gemisi yürüseydi …”mi  diyecektiniz? Demeyin. Siz yine de “Bugünlerde neyi  veya neleri pas geçtiğimizi”düşünün.

Düşünmek şeydir.

Sabahattin Gencal,
Hamidiye-Çekmeköy-İstanbul


Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kelimeler

En yaşlı zeytin ağacı Hz. İsa ile yaşıt olabilir