Paraguay’lara gitmekle olmuyor

Resim
Merhaba, Ben Sabahattin Gencal, birkaç ay sonra 75’e adım atacağım; ama kendimi öyle yaşlı görmüyorum. Yalnızım. Yalnızlığımı kaliteli yaşamak istiyorum. Öyle, yaşam koçlarının öğütlediği kaliteden söz etmiyorum. Kendi kendimin koçu olarak çabalıyorum. En önemli tutkum okumaktır. Arada bir de bloglarda yazarım. Kötü bir okuyucuyum. Hiç tasvip etmediğim halde her şeyi okurum. Her şeyi okumak, hele bugünlerde günceli kovalamak hasta ediyor insanı. Onun için zaman zaman güncel’in dışına çıkmak gerektiğini anladım. O kadarki Güncel’in ötesi adlı bloğu bunun için açtım. Yeni blog açmak hiçbir şey ifade etmiyor, asıl kafada yeni pencere açabilmektir. Henüz bir pencere açamadım kafamda. Öyle yazdım olmadı, böyle denedim olmadı. Bir türlü güncelin dışına çıkamadım. Demek ki ancak dünyadan çıkınca bu huydan kurtulacağız. İnsan bazen boğulur gibi olur da kendini dışarı atmak ister. Ben de istiyorum ki değişik konulara gireyim çıkayım; demir kafes gibi olan kuralları kırayım. Gönlümce takılayım. Ama …

Kelimeler


Bugün, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Bayram coşkumuzu dile getirmek; günün anlam ve önemini belirtmek için bir yazı yazmak istedim. İstedim; ama yazamadım; çünkü kelimelerin tansiyonu yükseldi. Yüksek tansiyon iyi değil.
Bugün, oğullarım Fuat ve Ahmet’le annelerinin kabrini ziyaret ettik. Ziyaret sonrası duygularımı dile getirmek; ne halde olduğumu belirtmek için bir yazı yazmak istedim. İstedim; ama yazamadım; çünkü kelimelerin tansiyonu düştü. Düşük tansiyon iyi değil.
Bugün Güneş’in Samsun’dan doğuşunu düşündüm. Güneşlendim.
Bugün, Nurum’un Aşağı Baklacı Mezarlığında batışını düşündüm. Hüzünlendim.
Güneşin aydınlığında hüznüm sergileniyor. Bereket, görecek kimsecikler yok yanımda.
Kelimeler belimi büküyor yalnızlığımda…
Bugün şiir yazmak istedim; ama yazamadım; çünkü karşıt duyguları, karşıt görüşleri temsil edecek kelimeleri bulamadım.
Bula bula önceleri şiir diye yazdığım kelime yığınını buldum.
Bulmak güzel , okumak zor olsa da…

Kelimeler


Kalbim
kaynayınca
Zihnimden
Buharlaşır kelimeler

Elimde kalem
Durunca
Defterlere sığmam
der kelimeler

Bir garip olunca
Korkma
Gizini açıklamayız
der kelimeler

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli, 04. 04. 2015


         Sabahattin Gencal,

         Hamidiye-Çekmeköy- İstanbul, 19. 05. 2017
Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

En yaşlı zeytin ağacı Hz. İsa ile yaşıt olabilir